
Joan Baez
(*1941) - ve svém domovském státě Massachusetts začala jako buskerka zpívat s kytarou lidové písně. Ujal se jí folkový zpěvák Bob Gibson, který ji v roce 1959 pozval na newportský folkový festival, kde měla velký úspěch a v roce 1960 už vydává debutové album. To se stalo nejúspěšnější nahrávkou americké folkové hudby. Začala skládat vlastní písně a koncertovat s Petem Seegerem a s mladičkým, dosud neznámým Bobem Dylanem, s kterým se velice sblížila.
Vystupovala jako politická aktivistka, protestovala proti válce ve Vietnamu, bojovala za práva černochů ap. V roce 2009 přijala pozvání Václava Havla a vystoupila na koncertě v Praze k 20. výročí Sametové revoluce.
Joan Baez byla a je považována dodnes za jednu z největších ženských hvězd nejen amerického ale i světového folku.
Bob Dylan
(*1941 v Minnesotě, pův. jménem Robert Allen Zimmerman) - vtipně kdysi někým označen jako "nejbohatší busker na světě". Už na střední škole založil několik kapel, hrál coveryokenrolových písní Little Richarda. Začal vystupovat v kavárně s hrou na klavír, který brzy vyměnil za kytaru s harmonikou a postupně se přiklonil k folku. V prvním ročníku vysoké školy v roce 1961 studia zanechal a odjel do New Yorku, kde hrál v různých klubech a v parcích po Greenwich Village - externí odkaz. Tam zaujal producenta a v roce 1962 vydává album folkových a bluesových gospelových skladeb. Od roku 1963 již pod jménem Bob Dylan roste jeho kariéra písničkáře, zpívající protestsongy. Vystupování s Joan Baez mu pomohlo v popularitě. Spolu se stali předními představiteli hnutí za lidská práva.
Bob Dylan je kultovní osobností americké kulturní historie. Ve svém životě napsal přes 500 písní a vydal 43 alb, kterých se dohromady prodalo přes 74 milionů kopií. V roce 1971 získal doktorát na univerzitě v Princetonu; v roce 1982 byl uveden do Síně slávy hudebních skladatelů, o šest let později i do Rock and Rollové síně slávy. V roce 1991 obdržel Grammy za celoživotní přínos.
David Bowie
(*1947 v Londýně, pův. jménem David Robert Jones), začínal jako nadaný zpěvák ve školním sboru a saxofonista ve školní kapele. Od svých 16 let hraje v řadě kapel na kytaru a zpívá.
S kapelou cestovali ve staré sanitce a hráli v klubech, parcích i na ulicích v různých městech Anglie. Všiml si ho hledač talentů, na jeho radu si mění jméno a v roce 1967 se osamostatňuje a vydává první album - David Bowie. Věnoval se i tanci a pantomině.
Od té doby jeho kariéra vzkvétá, natočil více jak padesátku alb, založil několik doprovodných kapel a spolupracoval s významnými hudebníky. Působil v New Yorku, Berlíně, věnoval se také herectví.
Je známý svým průkopnictvím v hudebních žánrech a kladným vztahem k aktuálním trendům, důrazem na vizuální složku svých vystoupení či videoklipů.
Janis Joplin
(*1943 v Texasu), začala zpívat po barech a ulicích, od mládí trpěla drogovými sebedestrukcemi. Její strmá ale krátka kariéra z ní udělala jednu z nejvýraznějších představitelek právě se rodící rockové odnože populární hudby v 60. letech. Mnozí ji považují za nejlepší zpěvačku v historii rockové hudby. Vyznačovala se mimořádně expresivním, emocionálním, syrovým ale zároveň citlivým projevem. Zpěvačce je připisována role tehdejší feministické ikony.
Dne 4. října 1970 byla nalezena v hotelovém pokoji v Los Angeles mrtvá, příčinou smrti bylo předávkování drogami.
Glen Hansard
(*1970) se narodil v jedné z nejchudších čtvrtí irského Dublinu. Ve třinácti letech vyměnil školní lavici a dlouhá léta se živil pouličním hraním.
Do povědomí široké veřejnosti se dostal díky roli v dnes již kultovním irském filmu režiséra Alana Parkera „The Commitments“ (1991). Je frontmanem kapely Frames a sveřepý odpůrce zásahů gramofonových firem do tvůrčí svobody umělce, který je zvyklý plavat proti proudu.
Kromě působení ve své domovské kapele The Frames - externí odkaz, se kterou nahrál devět alb, natočil Glen Hansard také album s českou zpěvačkou a klavíristkou Markétou Irglovou, která pochází z ValašskéhoMeziříčí.
V roce 2006 si zahrál spolu s Markétou Irglovou - externí odkaz hlavní role v komorním hudebním snímku Once - externí odkaz, režírovaném bývalým členem The Frames Johnem Carneyem - externí odkaz a částečně inspirovaném jeho kariérou buskera v Dublinu.
Za romantickou píseň „Falling Slowly - externí odkaz“ z filmu Once dostal Cenu akademie - Oskara za nejlepší filmovou píseň roku 2007. Kromě Oscara obdržel film také další ceny. Získal si pozornost publika i kritiky a obdržel cenu diváků na filmovém festivalu Sundance - externí odkaz 2007. Počátkem prosince 2007 dostali Hansard a Irglová cenu za nejlepší hudbu k filmu od Asociace losangeleských filmových kritiků. V lednu 2008 v Los Angeles vyhráli cenou The Critics Choice Awards za píseň Falling Slowly, zároveň byli nominováni na dvě ceny Grammy a to za nejlepší píseň (Falling Slowly) a za soundtrack k filmu. Ve stejném měsíci byl film Once oceněn cenou Zlaté rajče, kterou získávají filmy s nejlepším hodnocením od filmových kritiků a diváků.
Renomovaný hudební kritik Jiří Černý považuje Glena Hansarda za největší talent rockové muziky za posledních patnáct let.