René Planka: Zápisník pouličního hráče - 10. část - Glasgow

Datum vydání:

Ačkoliv je Glasgow dvakrát tak velké jak Edinburgh a nepyšní se bůhvíjakou koncentrací turistických „atrakcí“, nás zaujal mnohem více, již od prvního okamžiku

Po nalezení našeho hostitele, vybalení věcí a nějaké té komunikaci, jsme se vrhli zpátky do víru velkoměsta s úmyslem zahrát si ještě večer v den našeho příjezdu. Glasgow je město hudbě zaslíbené, nalézá se zde velké množství muzikantů, hospod s živou hudbou a s tím i hromada pouliční konkurence, což jsme si ověřili hned onen první večer, kdy nám trvalo hodinu najít vůbec vhodné místo k hraní, jelikož v centru zas tolik relativně klidných pěších zón není. Převzal jsem plac po parádním jazzovém duu a navázal bluesovými melodiemi. Snažil jsem se vymáčknout z mého výkonu co nejvíc, ale zase jsem to netáhl do mezí teatrálnosti, jako klučina, který hrál pode mnou. Sice měl úžasný hlas, ale množství kudrlinek a různého kroucení, šperkování a natahování tónů bylo tak veliké, že toho bylo prostě moc. Důležité info, spousta buskerů z Glasgow používá aparaturu šíleně nahlas a to i ve večerních a nočních hodinách, proč? To je mi záhadou, asi jenom touží udělat pořádný bordel.  Info druhé, kromě běžného pouličního výdělku, jsem obdržel navíc jedno nedopité pivo a polovinu jointa. Info třetí, byl jsem překvapen tím, že mě za celou dobu neotravoval žádný vagus, vůl ani další druhy pablbů. Na to, že jsem hrál v centru města velkého skoro jako Praha a navíc v nočních hodinách od 21 do 23, to zní jako zázrak, ale tak je vidět, že tu lidé jsou kulturní a hudbu berou.

Druhý den jsem měl v plánu zahrát mimo centrum, ale ani jedna navštívená lokace nenabízela bůhví jak ideální místo pro hraní. Snad jenom most za katedrálou vedoucí k Nekropoli, to mě ale přišlo celkem morbidní. Vrátil jsem se tedy na stejný metr čtverečný jako včera a spustil sérii české muziky. Počasí bylo chladné a větrné, že jsem začal dříve, mi taky dvakrát nepomohlo, suma sumárum to i tak bylo příjemné hraní, hlavně od druhé poloviny. Lidé se sem tam zastavovali a nikdo mě nevyhazoval, super.  Glasgow rovná se metropole hodná návštěvy, Renek dává pět hvězd.

Třetí den se již nehrálo. Celý den pršelo, takže jsem si pouze večer střihl pár „Kainarovek“ v open mic pubu, abych se otrkal a obdržel pivo zdarma.

 

Diskuse k článku

comments powered by Disqus
Spřátelené weby
Busking.cz The Busking Project Buskerville