Jakub Ondra píše o hraní na ulici: "Musím přiznat, že jsem měl ze začátku celkem strach. Úroveň pouličních umělců je v Berlíně opravdu vysoká."

Datum vydání:

Jednoho dne jsem jel metrem přes Florenc a řekl jsem si, že se podívám na autobusovém nádraží, kam to "dneska jede". 

  Asi týden před tím jsem totiž vedl rozhovor s jedním holandským buskerem o místech v Evropě, kde je dobré hrát. Berlín se objevil, jak ve vyprávění, tak i na tabuli s odjezdy. Řekl jsem si proč ne a jel jsem si domů zabalit. Kytara, baťoh s kabely, mikrofonem, nějakým tím oblečením, stojanem + knížka a jede se. 

Když se člověk umí radovat z maličkostí, tak je z pohodlného sezení, novin a čaje happy. Do Berlína se jede cca 5 hodin a zpáteční jízdenka je levná. Problém nastává tam. Rozlohou je Berlín obří město, čili se všude musíte dostávat jejich hromadnou městskou dopravou, která je zrádná. Spousta linek nadzemních vlaků, metra a autobusů. Zatočí se vám z toho hlava. Já měl ale jednu výhodu a to sice tu, že mi bylo úplně jedno, kam pojedu. Zajímalo mě centrum. Tam si dám věci do nějakého rozumně drahého hotelu a pojedu si omrknout spoty. 

 Trochu se mi udělalo špatně, když po mně v prvním hotelu chtěli 145 euro. To je trochu moc. Kdo hledá, ten najde a já si našel pěkné ubytování poblíž Alexanderplatzu. 

Alexanderplatz je super místo. Je to náměstí přímo v centru Berlína, kde je spousta levných obchodů a restaurací. Když chcete šetřit, tak kebab se tady dá koupit za 2,50 euro. 

Hrát jsem šel ještě večer. Musím přiznat, že jsem měl ze začátku celkem strach. Úroveň pouličních umělců je v Berlíně opravdu vysoká. Jel jsem na Warschauer strasse, rozložil věci a začal hrát. Ze srandy jsem zahrál Cestu od skupiny Kryštof a náhodou šly kolem dvě Češky, které byly šíleně fajn a došly mi koupit pivo. Pak jsem se do hraní naprosto ponořil a nevěděl jsem na nějakou dobu, co se okolo mne děje. Když jsem zpíval Wonderwall, tak se ke mně přidala nějaká britská kapela. Když jsem dozpíval, tak si chtěli také zahrát. Půjčil jsem jim svou „streetstage“ a oni začali hrát tenhle song: https://www.youtube.com/watch?v=DIE6pE-3xSk&feature=share

Byli opravdu boží. New Desert Blues - https://www.facebook.com/newdesertblues

Diskuse k článku

comments powered by Disqus
Spřátelené weby
Busking.cz The Busking Project Buskerville