
Dub FX Začínal již v 90 letech minulého století jako jazzman a neměl rád elektronickou hudbu. Poté prošel mnoha stylovými kotrmelci a postupně vystřídal několik skupin od heavy metalu přes funk, soul či reggae až se v 17 letech ocitl na raveové akci a dal si první extázi.
To úplně změnilo jeho pohled na hudbu jako takovou, začal zkoušet beatbox a v podstatě ze dne na den se rozhodnul vydat na sólovou dráhu. Nakoupil samplovací zařízení, vzal do ruky mikrofon a ze zkušebny vyšel rovnou na ulici, která se pro něj stala smyslem života.
Netrvalo dlouho a přestěhoval se do Evropy, kde již busking delší dobu dobře fungoval a dalo se s ním uživit. V Manchesteru se k němu jednoho dne připojila Flower Fairy a okamžitě jej očarovala nejen po hudební stránce.
Od té doby můžeme dvojici potkávat společně, kdy během Benjaminovy performance tato exotická kráska prodává CD a několikrát se i připojí na mikrofon, aby společně zahráli pár skladeb.
Čas šel dál a Benjamina si začala všímat celá řada muzikantů a hudebních producentů. Začíná spolupracovat se saxofonistou Mr Woodnote, společně s Glade Kettle zakládá dubstepový projekt Kila Mega Giga Tera a v roce 2010 vydává s producentem jménem Sirius album Dub FX and Sirius - A Crossworlds. To, kdy a kde se tato dvojice potkala, zůstává stále záhadou.
V dnešní době se opět vrací k sólovým akcím, vystupuje striktně pod uměleckým jménem Dub FX a na podium si zve pouze svou snoubenku.
V textech Dub FX komentuje aktuální světové události, svým svérázným způsobem řeší sociální problematiku a v neposlední řadě navrhuje individuální revoluci založenou na sebeurčení osobnosti. V několika písních se věnuje i srdečním záležitostem a lásce.
Diskografie:
2007 - Live in the Street - Sbírka živých vystoupení v ulicích mnoha Evropských měst
2009 - Everythinks a Ripple - První studiové album - Všechny zvuky na albu byly vytvořeny pouze hlasem z úst za pomocí Roland effects & loop pedal
2010 - A Crossworlds - projekt Kila Mega Giga Tera s producentem Sirius
2013 - Theory of Harmony - poslední album - od dub, reggae, dnb, dubstepu až po jazzové klávesy
Technika:
Jak již bylo řečeno, Dub FX využívá zejména svůj hlas, kterým za pomoci smyček a efektů tvoří kompletní instrumentální základ, vokály i hlavní zpěv. Jako základní procesor začínal s Boss GT-6 multi-effects pedal, ovšem později přešel k novějšímu Boss GT-10B Bass guitar effects pedal. Ke smyčkování dříve využíval Akai Headrush pedal for a loopstation, ale postupně přešel na praktičtější Loop Station Boss RC50 a stanici Boss Loop RC505. K hloubce basových linek využívá SYB-5 Bass Synth a na podiu si občas pomůže DR-880 Rhythm Machine. Na živá vystoupení má mikrofon RØDE M1, ovšem srdcem jeho studia zůstává stále kondenzátorový mikrofon Soundelux U195.
Ve videu přinášíme krátkou ukázku z pouliční performance, jak kdysi Dub FX začínal a část záznamu z koncertu 27.11.2014 v pražském Retro music clubu.